Digi interface

Začátkem roku 2018 jsem se začal zajímat o provoz PSK 31 a s ním vznikla potřeba digitálního interfejsu mezi TRX a PC. Později se přidal zájem o FT8 a po vyzkoušení obou druhů provozu zájmy o ně zase přešly. Kvalitní propojení PC s TRX má však mnohem širší využití než jen digi módy a proto ve mně žije dál i sen o “dokonalém” digi interfejsu a čas od času ubastlím něco nového :D. Nebudu zde popisovat všechny verze mých interfejsů. Jako vývoj každého zařízení, provází i moje bastly mnoho nefunkčních verzí a slepých vývojových cest… Zmíním jen ty nejdůležitější, které používám v provozu.


v 0 (3.2018)

Úplně první verze byla čistě jen propojení bez jakéhokoliv oddělení. O klíčování se staraly tranzistory.


v 3.0 (5.2018)

Zatím nejvyužívanější interfejs, obsahuje už galvanické oddělení audio cesty pomocí transformátorů z modemů a dvojité (Baofeng dual PTT) klíčování pomocí relátek. Vyžaduje sice externí napájení 12V a převodník USB-RS232 ale díky tomu je zase použitelný i s Raspberry a jeho GPIO.


v 4.2 (2.2020)

U tohoto pokusu došlo k nahrazení málo používáného druhého klíčování nově potřebnou signalizací otevřeného squelche do PC pomocí CTS a RTS pinu. Navíc jsou zde, vzhledem k obtížnému shánění modemů, osazeny nové oddělovací audio transformátory z Ebaye.


v 5.0 (5.2020)

U interfejsu verze 5.0 už není potřeba externí napájení, využívá se zde (zatím jen externě) FTDI USB-RS232 převodník a z USB se bere napájení i pro 5V relátka. Galvanické oddělení audia opět transformátory. Duální PTT zde už není využito, druhé relé slouží k signalizaci otevřeného squelche ze stanice do PC.

Při použití destičky s FTDI čipem z ebaye jsem se, vzhledem k ceně okolo 30kč, nachytal na kopii FTDI, která měla invertované úrovně na DTR a RTS pinech a obvod nešel konfigutovat pomocí FT Progu. Musel jsem jej vyměnit za originální FTDI Chip, který už šel konfigurovat a polarita úrovní v pohodě přehodit.


Zdroje:

  • Při tvorbě digi interfejsu jsem se inspiroval a čerpal ze stránek : http://radio.ok1cjb.cz, kde bohužel po nasazení nového webu nejsou zatím původní články dostupné.