dsTNC by SP9UOB

dsTNC nebo dsTNCv2 je šikovný TNC bluetooth modem jehož autorem je polský radioamatér SP9UOB. Díky své jednoduchosti a dobrému poměru cena/výkon je to velice zajímavý projekt. Nabízí možnost, jak elegantně vyřešit chybějící funkci APRS v rádiích.

S rádiem se propojí drátově a dál už komunikuje přes Bluetooth. Horších výsledků dosahuje při využití audio výstupů pro headsety, kvůli výstupním audio filtrům (lze obejít vyvedením discriminátoru což se ale neobejde bez zásahu do stanice), naopak při použití výstupů pro packet, flat audio atp. je funkčnost 100%. Perfektně funguje například s APRSDroidem.

Mezi další možnosti, které stojí za zmínku, patří možnost dekódování radiosond, možnost autonomní iGate (s wifi modulem) a RS232 s výstupem paketů do konzole.

SP9UOB má na svém webu kompletní podklady pro výrobu a oživení celého modemu. Já k výrobě DPS využil čínskou pcbway, 10 kusů vyšlo na 11$. Součástky jsou skladem na TME, bluetooth nebo wifi modul i v GMe. Programováno pomocí ICD3. Vše fungovalo na první pokus, jediný zádrhel nastal při nastavování optimální úrovně víceotáčkovým trimrem, jeden se mi podařilo ukroutit.