Zesilovač Range Rover L322

Dostal se mi do rukou Range Rover L322 s nehrajícím rádiem. Rádio se tvářilo, že přehrává, šlo přepínat mezi CD/tunerem ale zvuk žádný. V menu navíc chyběla položka “DSP” pro nastavení ekvalizéru. Podle schémat z internetu jsem prověřil napájení zesilovače, vstupní audio signál z rádia a ukázalo se, že chyba bude opravdu na straně zesilovače. Odběr byl pouze 150 mA i po přivedení napětí na RMT kontakt.

Na fórech se často zmiňoval problém se zatékáním vody přes boční okno, což potvrdila značná oxidace kontaktů ve svorkovnicích. V první fázi došlo na čištění kontaktů což nemělo na funkci žádný vliv. Po rozebrání byla patrná oxidace i na některých součástkách na DPS a to i přes silnou vrstvu ochranného laku. Došlo tedy k očištění a propájení těchto součástek ale bohužel beze změny funkčnosti.

Podle dalších návodů a videí na YT jsem se zaměřil na propojení obou DPS zesilovače, které je realizováno pomocí plochých kabelů a konektorů PFL. Po propájení jednoho z nich se odběr zesilovače zvýšil na 2A při aktivním RMT kontaktu. Po připojení k rádiu zesilovač hrál asi 5s a v menu rádia se konečně objevila položka “DSP”.

Došlo tedy k pečlivému propájení PFL konektorů na obou deskách a výměně plochého kabelu i s konektory a zesilovač hraje jako dřív.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *